W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wszystkiego. Są tego plusy i niestety też minusy. Wszystko bowiem jest dla ludzi, jednak trzeba zachować umiar. Jedną z takich rzeczy jest alkohol, wciąż nadużywany przez wielu ludzi. Dostępny praktycznie w każdym sklepie, alkohol towarzyszy nam na zabawach, wszelkiego rodzaju imprezach i spotkaniach integracyjnych. Jest on popularnym typem rozrywki dla wszystkich ludzi. Jednak dość często zdarza się, że jest on nadużywany. Długie nadużywanie alkoholu powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu oraz liczne choroby. Dlatego też coraz częściej słychać o detoksie alkoholowym, który ma pomóc częściowo w terapii, ale bardziej polega on na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych toksyn. Jednak wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie:

Czym tak naprawdę jest detoks alkoholowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że detoks alkoholowy nie jest terapią, a jedynie jej początkiem. Pacjent mający problem z odstawieniem alkoholu zostaje podany detoksykacji, która zazwyczaj trwa parę dni. Do żył pacjenta podawane są potrzebne substancje odżywcze i farmakologiczne, które odpowiedzialne są za usuwanie wszelkich toksyn z organizmu. Detoks powinien trwać odpowiednią ilość czasu. Jest to optymalna długość czasu, w której pacjent powoli zacznie odzwyczajać się od codziennego spożywania alkoholu w dużych ilościach. Nie można bowiem przeprowadzić zbyt krótkiej detoksykacji – osoba, która od lat nadużywa alkoholu może zostać narażona na groźne powikłania. Dlatego proces detoksykacji powinien trwać około paru dni.

Odtrucie alkoholowe - AlikMed Warszawa

Zespół abstynencyjny

Jest to następstwo detoksykacji. Pacjent, który nie ma kontaktu z substancją, którą spożywał bardzo często i w dużych ilościach, przechodzi pewien okres zwany zespołem abstynencji. W organizmie pacjenta bowiem zachodzą poważne zmiany związane z odrzuceniem alkoholu. Podczas przechodzenia zespołu abstynencyjnego pojawiają się objawy takie jak:

  • lęk
  • bezsenność
  • uczucie niepokoju
  • bóle mięśni
  • zaburzenia osobowości
  • problemy z ciśnieniem

Zespół ten występuje w znacznej większości przypadków, gdzie mamy do czynienia z odstawieniem uzależniającej substancji. Często mogą również występować problemy z krążeniem czy układem pokarmowym. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie detoksykacji oraz terapii w odpowiedni sposób. Najważniejszy jest bowiem powrót do zdrowia pacjenta oraz zmiana jego toku myślenia, by nie sięgnął on już ponownie po alkohol.

Uzależnienie od alkoholu jest wciąż jedną z najbardziej znanych chorób. Detoks alkoholowy jest również częsty ze względów etycznych. Podczas terapii na pacjenta mają wpływ wszystkie bodźce, dlatego powinni przeprowadzać ją doświadczeni i profesjonalni lekarze. Pacjent na początku terapii często bywa rozdrażniony, co spowodowane jest zespołem abstynencyjnym, jednak warto przejść terapię od początku do końca. Dla większości bowiem jest to walka o nowe, lepsze życie.