Większość z nas zapewne nie raz spotkała się z terminem ‘detoks alkoholowy’. Jest to znany sposób na pozbycie się uciążliwego nałogu, jakim jest alkoholizm. Przebieg detoksu jest bardzo prosty – osoba uzależniona musi poddać się terapii, którą poprzedza odstawienie alkoholu. Przez pewien czas, chory otrzymuje kroplówkę ze wszystkimi niezbędnymi substancjami odżywczymi oraz witaminami. W ten sposób organizm jest wspomagany, aby osoba uzależniona miała siłę na walkę z nałogiem. Proces ten trwa do tygodnia czasu i jest to najtrudniejszy etap w całym procesie leczenia. Przebieg detoksu bywa mniej lub bardziej drastyczny według odczuć osoby uzależnionej. Jest on jednak konieczny – nasz organizm bowiem musi zostać oczyszczony z wszelkich toksyn, które nawarstwiły się  w nim podczas częstego nadużywania alkoholu.

Miejsca, w których prowadzone są odwyki i inne rodzaje terapii

Odwyk jest słowem, które brzmi bardzo poważnie – jest to stan, w którym osoba uzależniona wysyłana jest do specjalnego ośrodka (dość często zamkniętego), w którym ma szansę na powrót do zdrowia. Detoks, który poprzedza terapię, w większości przypadków stanowi najcięższy krok dla pacjentów. Stanowi on jednak postęp, ponieważ przez parę dni, przez które jesteśmy nagle odzwyczajani od używki, nasz organizm często może przestać prawidłowo funkcjonować. Dzięki odpowiedniej opiece pracowników placówki, każdy uzależniony ma szanse na całkowite wyleczenie.

Czy detoks alkoholowy jest konieczny?

Detoks stanowi poważny krok dla każdej osoby, która od dłuższego czasu boryka się z problemem alkoholowym. Konieczność zastosowania detoksu alkoholowego nachodzi w momencie, w którym osoba uzależniona zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Poza tym, detoks jest działaniem koniecznym – należy bowiem oczyścić jak najszybciej cały organizm ze wszystkich toksyn przed rozpoczęciem terapii. Rzadko zdarzają się sytuacje, w których uzależniona osoba nie zostanie poddana temu procesowi. Aby szybko i skutecznie wyleczyć każdego pacjenta, konieczne jest więc zastosowanie detoksu.

Kto musi odbyć taki detoks?

Każdy, kto cierpi na chorobę zwaną alkoholizmem, koniecznie musi wybrać się do specjalisty w celu określenia stopnia uzależnienia, predyspozycji organizmu oraz typu i długości leczenia. Terapia, która jest łączona z detoksem alkoholowym, jest jedyną i skuteczną metodą na pozbycie się nałogu alkoholowego. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele przeróżnych rodzajów terapii, na jakie zgłasza się mnóstwo osób. Każda z nich daje pożądany efekt i pozwala nam całkowicie wyjść z nałogu. Najczęstszym bowiem czynnikiem w walce jest nasza silna wola. Wiele osób korzysta z detoksu nie z własnej woli, lecz za nakazem lekarza. Różne są bowiem stopnie uzależnienia oraz reakcje organizmu na terapię z detoksem.